Interpretacija za otroke in mladino
24.–26. 9. 2020, Šmarje pri Jelšah
„Interpretacija za otroke ni le razredčena verzija interpretacije za odrasle, ampak mora slediti drugačnim pristopom.“ (Freemen Tilden)
Vzbujanje zanimanje, ohranjanje navdušenja in zbranosti so le nekateri izzivi, s katerimi se soočajo vsi interpretatorji dediščine za otroke in mladino. Ne velja zastonj rek, da so otroci najbolj iskreno občinstvo Že utemeljitelj sodobne interpretacije dediščine Freeman Tilden je zapisal, da je potrebno interpretacijo dediščine prilagoditi tej ciljni skupini.
KD Legende že sedmo leto organizira Šolo interpretacije dediščine, ki se vsako leto dotika raznolikih tem in vej interpretacije dediščine. Letošnja je posvečena interpretaciji dediščine za otroke in mladino. V svoje goste smo povabili pripovedovalko Ireno Cerar ter gozdno pedagoginjo Uršo Vilhar. Celostno pa bo Šolo vodila Janja Sivec.
Cena: 30 € za posameznike, nevladne organizacije in samozaposlene
50 € za ostale organizacije
Prijave preko elektronske prijavnice.
Za vsa vprašanja smo dosegljivi na info@dlegende.com.
Delavnice bodo potekale na prostem, v okviru takrat veljavnih odlokov in priporočil NIJZ.
Število mest je omejeno na 14.
Prijave potekajo do zapolnitve mest oz. do ponedeljka, 21. 9. 2020.
*Program:
24. 9. 2020, 16.00–20.00
Pripovedovanje zgodb v prostoru – vodi Irena Cerar
Na delavnici bomo spoznali osnove pripovedovanja v prostoru. Vodja delavnice nam bo na kratko predstavila, kje najdemo zgodbe, kako zgodbe mesimo, oblikujemo in jim dodamo svoj pečat.
V nadaljevanju delavnice se bomo ukvarjali s povezovanjem zgodb in prostora ter kako zgodbo povedati generacijsko raznoliki publiki.
V kolikor nam bo dopuščalo vreme, bo naš delovni prostor hišica v gozdu oz. atrij Muzeja baroka Šmarje.
25. 9. 2020, 16.00–19.00
Interpretacija za otroke in mladino v praksi – vodi Janja Sivec
Udeleženci bodo lahko izkusili primera interpretacije za otroke in mladino.
45-minutni modul Kuga se izvaja v sklopu kulturnega dne v Muzeju baroka; Smrdiš kot kuga.
Predstavitev in evalvacija pedagoških programov v Zgodovinskem arhivu Ljubljana – vodi Martina Fekonja
26. 9. 2020, 10.00–17.00
Načrtovanje in izvedba interpretacije za otroke in mladino – vodita Urša Vilhar in Janja Sivec
Delavnica je namenjena spoznavanju različnih principov in metod, ki jih lahko uporabimo pri načrtovanju in izvajanju interpretacije za otroke in mladino. Delavnica bo potekala zunaj. Njen cilj pa je preplesti interpretacijo naravne in kulturne dediščine.
V prvi polovici delavnice bo Urša Vilhar predstavila pristope doživljanja narave (angl. Sharing Nature) po Josephu Cornellu ter predstavila tekoče učenje in njegovo uporabnost pri interpretaciji za otroke in mladino. Poseben poudarek bomo namenili naravni dediščini, ki zaznamuje kraj (voda, močvirnata tla, jelše itd.) in kako se le-ta odraža v kulturni dediščini kraja.
Janja Sivec pa bo predstavila štiri stebre interpretativnega vodenja po principu Interpret Europe ter možnosti dopolnjevanja obeh principov pri interpretaciji za otroke in mladino.
V drugem delu delavnice bodo udeleženci slišano in videno preizkusili na praktičnih primerih. Izbrali bodo različne teme iz lokalne naravne in kulturne dediščine ter z uporabo obeh principov pripravili primere interpretacije za otroke in mladino po Muzeju baroka Šmarje in Kalvariji, ki vodi do cerkve Sv. Roka.
*Organizator si pridržuje pravico do spremembe programa.