DOSTOPNA DEDIŠČINA
Videti, slišati, vonjati, okušati in čutiti dediščino!
15. in 16. 6. 2018
Muzej baroka Šmarje pri Jelšah
-
Predavanje Dominika Koritnik Trepel*.
-
Praktična izkušnja dostopnosti dediščine.
-
Delo na konkretnih primerih interpretacija naravne in kulturne dediščine glede na potrebe različnih ciljnih skupin.
-
Predstavitev končnega rezultata v sklopu Poletna muzejska noč 2018.
Program:
Petek 15. 6. 2018
16.00 – 19. 30 Predavanje o dostopni dediščini
Sobota 16. 6. 2018
9.00 – 18. 00 Praktično delo
19.00 – 22. 00 Poletna muzejska noč 2018 (praktični preizkus z obiskovalci)
Kotizacija za Poletno šolo interpretacije dediščine znaša 30 €, ki se plača z nakazilom na podlagi izdanega računa in pred udeležbo na delavnici. Za občane občine Šmarje pri Jelšah in študente je delavnica brezplačna. (Kotizacija vključuje izvedbo programa in hladne prigrizke ter kosilo v soboto).
Prijavnica na delavnice tukaj. Prijave zbiramo do 8. 6. 2017 oz. do zapolnitve mest.
Delavnica se odvija v Muzeju baroka Šmarje pri Jelšah (Cesta na Sv. Rok 1, 3240 Šmarje pri Jelšah).
Delavnico vodi Janja Sivec, etnologinja in trenerka gostiteljev in vodnikov interpretatorjev. Več o njej si lahko preberete tukaj.
*Gostujoča predavateljica Dominika Koritnik Trepel je univerzitetno diplomirana teologinja, ki se kot turistična vodnica z nacionalno licenco s turističnim vodenjem doma in v tujini ukvarja že 25 let. Je tudi ustanovna članica in tajnica Kluba profesionalnih turističnih vodnikov Slovenije.
V Sloveniji je prva pričela z izobraževanjem vodnikov za vodenje oseb s posebnimi potrebami. Znanje je pridobila v okviru izobraževanja, ki ga je organiziral socialni zavod in agencija Premiki ter predvsem v tujini (projekti Leonardo da Vinci-Italija, Latvija, Litva, Estonija). To tematiko predava domačim in tujim zainteresiranim, ki želijo svoje turistične vodnike pa tudi zaposlene v drugih sektorjih turizma ter kulture opremiti z znanjem, ki je nastalo kot odgovor na potrebe sodobnega turizma.
Prav tako je idejni tvorec projekta Čebelarsko – turistični vodnik, ki je postal resničen ambasador slovenske čebelarske dediščine in kulture. Projekt je bil nedavno z velikim uspehom predstavljen tudi v Londonu v okviru predstavitve čebelarskega turizma Slovenije. Kot članica upravnega odbora sekcije čebelarskega turizma pri Čebelarski zvezi Slovenije redno sodeluje kot predavateljica na prireditvah, povezanih z apiturizmom.
Muzejski vodnik pa je njen najnovejši projekt, ki ga je zasnovala zaradi potrebe po moderni dobi prilagojenem vodenju po muzejih oz. tako imenovani »highlight« ogled. Do sedaj so k projektu pristopile vse večje slovenske muzejske institucije: Narodni muzej Slovenije, Muzej novejše zgodovine Slovenije in Slovenski etnografski muzej.
Povezave o dostopni dediščini
http://www.zveza-slepih.si/wp-content/uploads/2017/02/Prirocnik_inkluzivno_oblikovanje.pdf
https://www.etno-muzej.si/
https://www.etno-muzej.si/