Resnično rada delam delavnice in izobraževanja, a večkrat se vprašam kakšen je izplen tovrstnih aktivnosti. V nekaterih primerih, predvsem pri usposabljanjih za Vodnike interpretatorje, imam srečo in vidim kako “domače naloge” zaživijo v praksi, a to so 40-urna usposabljanja, kjer preživimo, osebno in v duhu, skupaj več kot en mesec. Kaj pa pravzaprav lahko dosežem v nekaj urah, ko me v trenutnih razmerah, preko spleta posluša tudi 50 in več slušateljev? Prav zato mi je individualni pristop tako ljub, saj sem zraven pri ideji in razvoju interpretacije.
Prvi konkretnejši stik z individualnim pristopom sem imela v obsežnem projektu Jem drugače, jem domače, kjer sem v petih LAS obiskala 50 ponudnikov lokalnih prehrambnih izdelkov, prisluhnila njihovim zgodbam ter s pristopi interpretacije dediščine poskušala izpostaviti edinstvenost njihovih izdelkov ter povezave z lokalnim okoljem.
Vedno znova sem vesela, ko me povabijo k snovanju ali svetovanju glede zelo specifičnega produkta. To mi daje zelo konkreten cilj in opažam, da sem oseba, ki nujno potrebuje oprijemljivo, praktično in osredotočeno. V mojem slogu rada rečem: “Jaz nisem za strategije”. Da ne bo pomote, sem prva podpornica utemeljenih, usmerjenih in življenjskih strategij, ki so nujno potrebe, da so lahko tudi “moji” produkti dobri in v skladu z razvojem, ki ga zasleduje lokalno okolje.
Zakaj ima rada usposabljanja vseh vrst:
|
Zakaj imam rada individualni pristop:
|
Kje se lahko zalomi:
|
Kje se lahko zalomi:
|
Moje delo bo verjetno tudi v nadaljevanju obsegalo tako večja usposabljanja, kot individualni pristop. A moja tiha želja je, da bi še več piscev projektov in odločevalcev prepoznalo prednosti individualnega pristopa, pa čeprav kazalniki dosežkov niso tako zelo impozantni, kot če pripraviš eno usposabljanje. Saj lahko individualni pristop na koncu doprinese veliko uspešnejše in dolgotrajne učinke.
Janja Sivec