Serija predavanj, ki so preplet interpretacije etnoloških vsebin s pripovedovalskimi vložki iz svetovne in slovenske zakladnice ljudskega slovstva.
Tista o ... - svetovno in slovensko ljudsko slovstvo.
Pripovedovanje je staro skoraj kot človeštvo. O tem nam pričajo več tisoč let stare jamske poslikave ter prakse kultur, ki svojo genezo in rodovnike ohranjajo le skozi pripovedovanje. Medtem, ko se nam danes, v svetu lahko dostopnih informacij, zdi vse tako enostavno, so nekoč zgodbe služile kot orodje za razlago nastanka sveta, naravnih pojavov, bile so vzgojna metodologija in prenašale vrednote, ki so bile pomembne za neko skupnost.
Coprnice so me nosile - verovanje v čarovništvo na slovenskem.
Ni ga hujšega, kot če ponoči ne najdeš poti domov in se vrtiš v krogu do zore. Coprnice so te zmešale, ni druge! V slovenskem prostoru je bila – in ponekod še vedno je – močno prisotna vera v coprnice, njihovo moč in vlogo v družbi. Spoznali bomo kaj vse so lahko zakuhale, kje so se zbirale in kako si se jih lahko ubranil.
Ko ima hudič mlade - od kod se je vzel in kako ga ukaniti.
Padli angel oz. le drugo ime za temačnega gospodarja podzemlja. Večina kultur in religij ima svojega gospodarja podzemlja. Njegovo poimenovanje se razlikuje, a zaznamujete ga tema, včasih ogenj ter zlo, ki veje iz njega.
Na predavanju se bomo dotaknili kje in kako nastopa hudič v svetovnem in slovenskem ljudskem slovstvu.
Hudič je v podrobnostih, pravijo, in če ima hudič mlade, potem je vrag odnesel šalo. Vas še kaj stisne, ko slišite rožljanje verig parkljov?
Vsak letni čas ima svoje šege in navade;
· Pomlad
· Poletje
· Jesen
· Zima
Letni časi so muhasti in se ne strinjajo vedno z našimi koledarji. Prav vsi temeljijo na soncu, enakonočju in preobratu. Opominjajo nas na človeško življenje z rojstvom, vrhuncem moči in delavnosti ter počasnim zatonom v zimsko spanje. Vsak letni čas ima svoje šege in navade, naj si bodo del letnega ali delovnega cikla. Močno so povezane s krščansko dediščino našega območja in nevede se še dan danes zanašamo na njih.
Ko narava spregovori - sprehod v naravi in pripovedovanje zgodb, ki pripovedujejo o naravnih pojavih, drevesih, čarobnih bitjih...
Sprehodite se z mano po vaši bližnji okolici. Skupaj bomo poiskali naravo, ki nam bo navdih za zgodbe o naravnih pojavih in čarobnih bitjih, ki bivajo v globoki vodi ali pa visoko na drevesu.
Pri pripravi sprehoda je nujna dobra komunikacija med organizatorjem in izvajalko, da se izbere optimalna lokacija za izvedbo sprehoda. V primeru zelo slabega vremena je mogoče dogodek izvesti tudi v zaprtem prostoru ob pomoči pripomočkov.
Za vsako bolezen raste rož´ca - ljudska medicina in veterina.
»Če samo pomislim kaj enih žavb in coprnij smo zganjali, da bi se znebila nešteto bradavic, ki so kazile moje roke.«
Splošna dostopnost zdravnikov in veterinarjev se je izboljšala po drugi svetovni vojni. Predvsem na podeželju pa so bili zaradi dostopnosti in cene, obiski zdravnika in veterinarja redkost. Ljudje so bili pol dohtrja. Pomagali so si s tistim kar je bilo na voljo v naravi, različnimi izreki ter vražami. Včasih pa na pomoč poklicati tudi tiste, ki so imeli stik z višjimi silami.
Kaj si bukav in stojiš kot lipov bog - pomembna vloga dreves v življenju ljudi.
Odkar vem kako nesramne so bukve do hrastov, jih gledam s povsem novimi očmi. Knjiga Skrivno življenje dreves mi je ponudila nov pogled na vlogo in življenje dreves. Tako so pomembna, da so nekoč verjeli, da je svet eno veliko drevo. Zato se ni čuditi, da sta svetovna in slovenska mitologija polni zgodb, ki so povezana z drevesi.
V dogovoru z organizatorjem je možna tudi priprava predavanja na druge izbrane teme.
Vse strokovno-pripovedovalske dogodke je mogoče vsebinsko in časovno prilagoditi za različne ciljne skupine.
Več o mojem delu si lahko preberete na http://www.dlegende.com/projekti/janja-sivec/
Za pokušino sem pripravila tudi krajši video, ki zajema prvine ponujenih dogodkov.
Za dodatne informacije sem dosegljiva na janja.sivec@dlegende.com